Кама Тамагы районы умартачылары киңәшмәсе

2024 елның 29 марты, җомга

Кичә Кама Тамагы районы умартачыларының киңәшмәсе булды, анда Кама Тамагы районы башлыгы урынбасары, ТР Муниципаль берәмлекләр советы ассоциациясенең мәгълүмат-аналитика бүлеге башлыгы урынбасары, авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы һәм белгечләре, ТР буенча дәүләт ветеринария күзәтчелеге бүлеге дәүләт инспекторы, РГВО башлыгы, авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләрнең һәм умартачыларның баш агрономнары катнашты.

Киңәшмәдә бал кортларын пестицидлар һәм агрохимикатлар белән агулауны кисәтү, бал кортлары авыруын кисәтү һәм бетерү буенча чаралар үткәрү турында актуаль мәсьәләләр каралды һәм фикер алыштылар.

Кереш сүз район башлыгы урынбасары Гыйниятов Илнур Таһир улына бирелде, ул республиканың умартачылыкны уңышлы Үстерү шартларының берсе-авыл хуҗалыгы оешмалары җитәкчеләренең, агрономнарның, зоотехникларның, умартачыларның, җирле үзидарә органнарының, дәүләт ветеринария хезмәтенең, муниципаль районнардагы авыл хуҗалыгы идарәләренең бергәләп эшләве, дип билгеләп үтте.

Чәчү мәйданнары структуралары турында »Август Камское-Устье» ҖЧҖ һәм «Большие Кляри»ҖЧҖ баш агрономнары чыгыш ясады.

Ветеринария-санитария чаралары, пасекны паспортлаштыру турында РГВО начальнигы чыгыш ясады.

Умартачылар өчен системаларда теркәлү, продукцияне ялганлау, бал кортларын агулау вакытында үткәрелә торган чаралар турында Татарстан Республикасы буенча дәүләт ветеринария күзәтчелеге бүлегенең дәүләт инспекторы чыгыш ясады.

Энтомофиль үсемлекләрне эшкәрткәндә куркынычлыкның 1 һәм 2 класслы препаратларын куллануны чикләү, умартачыларның авыл хуҗалыгы үсемлекләрен эшкәртү турында вакытында хәбәр итү, пестицидлар һәм агрохимикатлар кулланганда закон таләпләрен үтәү, һәр умартаның ветеринария-санитария паспортларын рәсмиләштерү кебек мәсьәләләр каралды; умартачылык продукциясен һәм патологик материалны анализга тапшыру, дәүләт теркәвеннән үткән бал кортларын дару препаратлары белән вакытында дәвалау, бал кортларының күпләп үлүе вакытында умарталарны тикшерү буенча комиссияләр төзү, баллы үсемлекләрдән торак пунктлар чикләреннән саклау полосалары булдыру, умартачыларны, агрономнарны һәм механизаторларны энтомофильләрне эшкәртүнең алдынгы технологияләре буенча укыту үсемлекләр.

Киңәшмә ахырында Илнур Таһир улы районыбызның барлык умартачыларына уңышлар теләде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: