Кама Тамагы туган якны өйрәнү музее: «Сугышның хатын-кыз йөзе түгел..»

2020 елның 8 мае, җомга

Бөек Ватан сугышы безнең халкы өчен чын сынау булды. Һәркем үз өлешен кертергә һәм җиңүне бераз якынайтырга тырышты. Ир - атлар сугышта, картлар, хатын-кызлар һәм балалар тылда эшләгән-бүгенге заман кешесе әнә шулай сугышны әнә шулай күз алдына китерә. Асылда, хатын-кызлар да хәрби хәрәкәтләрдә актив катнаштылар. Барыннан да элек алар медиклар арасында булган, алар яралыларны сугыш кырыннан чыгарганнар, үлем куркынычы турында уйламый да.

Ир-атлар белән беррәттән дошманга каршы көрәшүчеләр дә аз түгел. Рәсми мәгълүматларга караганда, аларның саны 800 меңнән артып китә. Танкистлар, пулеметчылар, элемтәчеләр, снайперлар, разведчиклар – хатын-кызлар «һөнәрләре» түгел, әмма сугышчы кызлар алга барды, алар үзләрен көчсез дип санамадылар.

Сугыштан соң тол калган әбинең батырлыгын нинди чара белән үлчәп була? Авырту, хәсрәт,чаң кагу һәм арыганлык-нинди чара булды бу? Хәзер аның өмете нинди иде?

Ул-илнең туендыручысы, аның коткаручысы һәм саклаучысы..

«Сугышның хатын-кыз йөзе түгел..» проекты кысаларында район туган якны өйрәнү музее оештырган фотокүргәзмә Кама Тамагы районыннан Бөек Ватан сугышы ветераннарына һәм шул куркыныч сугышта башларын салган якташларыбызның тол хатыннарына багышлана.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: