Киңәйтелгән киңәшмә

2019 елның 11 марты, дүшәмбе

11 март көнне район үзәк китапханәсенең актлар залында муниципаль район башлыгы урынбасары Габидуллин Газинур Авхат улы катнашында киңәйтелгән киңәшмә узды. Киңәшмә эшендә «ТАЛ-АГРО» ИК ҖЧҖ генераль директоры Валеев Илһам Госман улы, авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы һәм белгечләре, бүлекчәләр җитәкчеләре, агрофирма директорлары, баш белгечләре, фермалар мөдирләре, Дәүләт техник күзәтчелек инспекторы катнашты.

Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе начальнигы Вәлиев Илфат Илдар улы язгы кыр эшләренә әзерлекне тизләтергә кирәклеген билгеләп үтте. Чит ил техникасын ремонтлау борчу тудыра, чөнки үзебезнең тракторлар һәм авыл хуҗалыгы машиналарын ремонтлау төгәлләнгән инде, чит ил машиналарының запас частьлары бик кадерле. Апрельнең беренче декадасында Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы вәкилләре катнашында техника үзара тикшерү башланачак, шуңа күрә 2-3 атна эчендә ремонт эшләрен тулысынча төгәлләргә кирәк. Ул шулай ук минераль ашламалар әзерләүгә дә тукталды. Уңай яктан «Олы Кариле» АҖ билгеләп үтте, анда 1 га чәчүлеккә 30 кг.нан артык җыелган. Калган агрофирмаларга алга барырга кирәк.

Илһам Госманович, үз чиратында, минераль ашламаларга һәм чит ил техникасының запас өлешләренә акча күчерелде инде, иртәгәдән ашлама чыгару башланачак, техниканы ремонтлау төгәлләнәчәк, дип ышандырды. «Татагролизинг» АҖ һәм Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы арасында хуҗалыкларны ташламалы дизель ягулыгы белән тәэмин итү турында килешү бар, орлыклар мәсьәләсе хәл ителә.  Ул шулай ук терлекчелек мәсьәләләренә дә тукталды: ит һәм сөт җитештерүне арттырырга, терлекләрнең сакланышын тәэмин итәргә, терлек үрчетү белән шөгыльләнергә кирәк.

Муниципаль район башлыгы урынбасары Газинур Әүхәт улы Габидуллин җәлеп ителгән хезмәткәрләргә медицина тикшерүе узу, аларга көнкүреш һәм хезмәт шартларын булдыру, куркынычсызлык техникасын һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү кирәклеген ассызыклады.

Дәүләт техник күзәтчелек инспекторы Хәмит Мирхатыйп улы Гайнуллин хуҗалыкларны үзгәртеп коруга бәйле рәвештә техниканы яңадан рәсмиләштерергә, техниканы үзара тикшерү өчен җентекләп әзерләргә кирәклеген искәртте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: