Татарстанда БДИ һәм БДИ тапшыручы яшүсмерләргә ярдәм итү акциясе башланды

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Республиканың төрле районнарында беренчеләрдән булып БДИ һәм ОГЭ тапшыручы укучыларга ярдәм итү өчен стендлар, афишалар һәм плакатлар барлыкка килде. Алар стресс, борчылу, имтиханга әзерләнү һәм чыгарылыш сыйныф укучылары арасында актуаль булган башка сорауларны күтәрәләр.

Стендларга һәм плакатларга алдагы имтиханнар алдыннан дулкынлануны һәм борчылуны җиңәргә ярдәм итә торган фразалар язылган.

Плакатлар Татарстан мәктәпләрендә, җәмәгать киңлекләрендә һәм сәүдә үзәкләрендә пәйда булды. Мәсәлән, Кама Тамагында бу түбәндәге локацияләр:

● "Акчарлак" согы

Татарстан районнарында афишалар мәдәният йортларында, мәктәпләрдә һәм яшьләр үзәкләрендә урнаштырылган. Мәсәлән, Әлмәттә плакатлар «Метеор» Балалар үзәк китапханәсендә, Балык бистәсендә — Үзәк китапханәдә, ә Яшел Үзәндә «Порт»яшьләр үзәгендә булачак.

Плакатлар, стендлар һәм афишалар яшьләрне җәлеп итү нокталарында 29 марттан 28 апрельгә кадәр урнаштырылачак.

Исегезгә төшерәбез, көз көне Казанда «балаларыгызның кычкырып әйтмәгәннәрен ишетегез» акциясен башлап җибәрделәр инде: ул вакытта Казанның төрле урыннарында буллинг, мәктәпкә адаптация һәм үсү турында ярдәмче фразалар белән стендлар барлыкка килде: «Салават Күпере» торак комплексы, «KazanMall» сәүдә үзәге, «Ак чәчәкләр» бульвары һәм «Столичный»торак комплексы ишегалдында.

"Беренчеләр хәрәкәте - «зур үзгәреш» конкурсында катнашучы Диана Красовская инициативасы белән оештырылган һәм РФ Президенты Владимир Путин тарафыннан хупланган Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәте. Аның бурычы-балаларны, яшьләрне, аларның әти-әниләрен, педагоги-бабайларын, педагогларны берләштерү. Хәрәкәт кызыксыну буенча дуслар табарга, чараларда катнашырга һәм үз проектларын оештырырга, 12 юнәлеш буенча проектлар башларга мөмкинлек бирә. Бу-мәгариф, фән, Хезмәт һәм һөнәр, мәдәният, иреклелек, патриотизм, спорт, сәламәт яшәү рәвеше, медиа һәм коммуникацияләр, дипломатия, экология, туризм. Шулай ук нәкъ менә Татарстанда эшли башлаучы 13 нчесе буенча-«Туган тел, милли мәдәният, традицияләр».

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: