«Сугышның йөзе хатын-кыз түгел...» дигән китапның беренче томы дөнья күрде

2021 елның 15 октябре, җомга

Татарстанда «У войны не женское лица» китабының беренче томы басылып чыкты: 22.06.2021 11:34 Бөек Ватан сугышы башлануга 80 ел тулу - Хәтер һәм кайгы көне алдыннан - шул ук исемдәге республика социаль-гуманитар проектының беренче этабы нәтиҗәсе булган «У войны не женское лица» китабының беренче томы дөнья күрде.

Китапта, 300 гә якын битнең күләме 230 дән артык материал җыелган. Ул Татарстан Дәүләт Советы рәисе урынбасары Татьяна Ларионова җитәкчелегендә «Мәрхәмәт - Милосердие» республика парламенты хатын-кызлар берләшмәсе тарафыннан чыгарылган.

"Сугышның максаты хатын-кыз йөзе түгел..." проектының максаты - Бөек Ватан сугышы катнашучылары, тыл хезмәтчәне, сугыш балалары, һәлак булган фронтовикларның тол хатыннары турындагы истәлекләрне һәм тарихи фактларны берләштерү.  Проект башланганчы республикада 458 хатын-кыз һәм 22 494 тыл хезмәтчәне яшәде. Проект өстендә эшләгәндә ветераннарның 4 700дән артык истәлекләре, 2 915 документлар, хатлар (шул исәптән татар телендә) җыелган иде.

Муниципаль һәм дәүләт архивларына гаилә архивларының күп кенә фотосурәтләре һәм материаллары тапшырылган. 164 күргәзмә оештырылды, хатын-кызларга - сугыш ветераннарына багышланган почмаклар төзелде. Массакүләм мәгълүмат чараларында бу темага 23 меңгә якын материал бастырылган, күрсәтелгән, әйтелгән. Шулай ук хәтер фотогалереясе булдырылды, "Җиңү юллары: йөзләрдәге тарих" мультимедиа тарихи паркында "Россия - минем тарих" күргәзмәсе бизәлде, республика эвакогоспитальләрендә хатын-кыз медикларның эше турында буклет һәм диск чыгарылды, "Хезмәт фронты - халык фронты" хатын-кызларның хезмәт батырлыгы турындагы китап ТР Профсоюзлар федерациясе тарафыннан чыгарылган.

Алексеевск районы, Бөгелмә һәм Алабуга мәктәпләренә Бөек Ватан сугышында катнашкан мәктәп директорларының исемнәре бирелде.  Бөтен җирдә ветераннар истәлекләрендә бер үк хәбәр яңгырый: "Сугыш кына булмасын иде!" Проект республика тормышында әһәмиятле вакыйга булды инде. Әмма, авторлар фикеренчә, аның гамәли файдасы, әхлакый кыйммәте, патриотик һәм тәрбияви юнәлеше әле үз ролен уйнаячак.

Проектның бурычлары:

• сугыш елларында хатын-кызларның батырлыклары турында хәтерне саклауга юнәлдерелгән агарту һәм социаль әһәмиятле чаралар, акцияләр уздыру;
  • сугышта катнашучы хатын-кызларның, һәлак булганнарның тол хатыннарының, тыл хезмәтчәннәренең, өйдә социаль хезмәт күрсәтүдәге сугыш балаларының социаль-көнкүреш яшәү шартларын һәм мохтаҗлыгын мониторинглау һәм, кирәк булганда, социаль ярдәм күрсәтү;
  • өлкән яшьтәге хатын-кызлар өчен уңайлы шартлар тудыру буенча интернат-йортларда «Кадерле ветеран» акциясен дәвам итү;
  • “Үлемсез полк” гражданнар-патриотик хәрәкәте кысаларында “Сугышның хатын-кыз йөзе түгел” колоннасы оештыру;
  • массакүләм мәгълүмат чараларында һәм Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең сугыш елларында хатын-кызларның героик үткәне турында рәсми сайтларында бастырып чыгару;
  • социаль челтәрләрдә #увойнынеженскоелицо язмалары;
  • республиканың муниципаль районнарында һәм шәһәрләрендә «Сугышның хатын-кыз заты түгел...» фотокүргәзмәләрен оештыру;
  • проект-тикшеренү эшләрен булдыру, тәкъдим ителгән тематика буенча иншалар, балалар рәсемнәре, фотокүргәзмәләр, гомуми белем бирү оешмаларында һәм югары уку йортларында, мәдәни-агарту һәм социаль учреждениеләрдә, өстәмә белем бирү үзәкләрендә, балаларны савыктыру лагерьларында тематик чаралар үткәрү;
  • хатын-кыз ветераннарның гаилә архивлары документларын һәм материалларын муниципаль һәм дәүләт архивларына тапшыруны оештыру.
Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: