Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

2021 елның 18 сентябре, шимбә

Хөрмәтле гражданнар!

«Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУ түбәндәгеләргә керде:

Консультация - метеорология күренешенең 00 сәгатьтән 09 сәгатькә кадәр интенсивлыгы турында кисәтү.

19 сентябрь 2021 ел. 2021 елның 19 сентябрендә төнлә һәм иртән Татарстан Республикасы һәм Казан шәһәрендә урыны белән -3˚какадәр катыру көтелә. Температура түбәнәю сәбәпле, электр көнкүреш приборларын һәм газ җиһазларын эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу, кулдан ясалган җылыту җайланмаларын куллану, мичләрне эксплуатацияләгәндә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу аркасында техноген янгыннар барлыкка килү ихтималы арта.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча баш идарәсе кисәтә:

Кырау аркасында авыл хуҗалыгы культураларының - чәчәкләрнең һәм җимеш сөякләренең һәм көнбагыш культураларының һәм җылылык яратучы үсемлекләрнең зарарлану һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсемлекләрне кыраулардан коткару ысулы буларак, бакчачылар еш куллана торган тәҗрибә һәм еш кулланыла.Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас гофрирланган кәгазь, куык тасма, салам яки тростниклы аналлар). Мәдәниятне туңдырудан төтенләү (төтенләү) ярдәмендә дә якларга мөмкин, моның өчен төтен шашкалары яки төтен өемнәре кулланып. Дымлы кылыч чәчәкле агач өчен зарарсыз төтен чыгара торган матдә катнашмасы белән тулган. Төтен шашкасы 8-10 минут эшли. Төтен өемнәрен әзерләү өчен, юеш салам, чыбык-чабык, үлән, торф, агач, чүп үләннәре, көнкүреш чүп-чары кулланалар - әкрен генә янган (пыскып) һәм күп төтен (тышкы яктан дымлы материалларны салырга мөмкин). Эш шунда ки, бакчаны катырудан, ә төтен уттан сакламый, ул җир өстеннән сузылып ята һәм аңа суынырга - үз җылысын бирергә мөмкинлек бирми.

Архивтан фото

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: