2019 елның 14 октябре, дүшәмбе

Федераль, республика һәм җирле дәрәҗәдә күрелгән чараларга карамастан, су коену сезоны тәмамланганнан соң да су объектларында бәхетсезлек очраклары дәвам итә.

Һәвәскәр балыкчылар, боз кату чорында куелучы һава шартларының начар булуына карамастан, кечкенә судноларда су киңлекләренә чыгуларын дәвам итәләр. Аеруча Куйбышев сусаклагычы акваториясендә хәвефле хәл күзәтелә.

Октябрь башыннан ТРда су объектларында 4 һәлакәт теркәлгән, аларда 4 кеше һәлак булган.

2019 ел башыннан бирле Татарстан Республикасының су объектларында 76 һәлакәт теркәлгән, аларда 58 кеше үлгән, шул исәптән 4 бала, 44 кеше коткарылган, шул исәптән 2 бала.

Тиздән Куйбышев сусаклагычында навигация тәмамлана.

Көзге чорда һәм боз кату чорында судагы бәхетсезлек очракларыннан котылу өчен Кече көймәләр буенча дәүләт инспекциясе һәм ОСВОД район оешмасы балык тотарга яратучыларга саклык чаралары күрсәтә:

- боз күтәрелгән чорда сулыкка чыкмагыз;

- сулыкка төзек булмаган йөзү чарасында чыкмагыз, бигрәк тә ПВХ көймәләрендә, чөнки мотолодка бортында су түбән температурада боз хасил була. Лодку ПВХ җиңел ала повредить боз осколки, һәм незначительных дулкыннарында мотолодка мөмкин батып калырга;

- сулыкка коткару чараларыннан башка чыкмагыз (жилет, нагрудник һ. б.).);

- йөзү чарасын артык йөкләмәгез;

Салкын суда кеше үлеменең төп сәбәпләре: артык салкын булу, чөнки организм эшләп чыгара торган җылылык югалтуларны киметү өчен җитәрлек түгел.

Үлем салкын суда, кайчагында артык салкыннар башланганга караганда күпкә иртәрәк килеп чыгарга мөмкин, моның сәбәбе-суга чумганнан соң беренче 5-15 минутта үсүче үзенчәлекле "салкын шок" булырга мөмкин. Тын алу функцияләрен бозу мөмкин, вызванное массивным раздражением салкын рецепторов тире. Тактиль чувствительности тиз югалырга мөмкин. Коткару көймәсе янында булганда, бәла-казага кайвакыт мөстәкыйль рәвештә килеп җитә алмый.

Әти-әниләргә аерым үтенеч: сез һәрвакыт балаларыгызны контрольдә тотарга һәм аларның урнашу урыны турында белергә, уйланылмаган эш-гамәлләрдән, бигрәк тә көзге чорда һәм боз кату чорында аларны кисәтергә тиеш!

Кама Тамагы участок дәүләт инспекторы Нуриев Н.Г.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: