22 августта Россия Федерациясенең Дәүләт флагы көне билгеләп үтелә

2019 елның 22 августы, пәнҗешәмбе

Һәр 22 августта Россия Федерациясенең Дәүләт флагы көне билгеләп үтелә. Бу бәйрәм РФ Президентының 1994 елның 20 августындагы 1714 номерлы Указы нигезендә билгеләнгән иде.

1705 елда ул «сәүдә судноларында» ак-зәңгәр-кызыл флаг күтәрергә тиеш дигән Указ чыгара.

Ә рәсми статусны флаг 1896 елда, Николай II коронациясе алдыннан, Юстиция министрлыгы милли төстә «ак-зәңгәр-кызыл төс тулысынча саналырга тиеш», дип билгеләгәч кенә алган.

Тарихчылар һәм тикшеренүчеләр әлегә кадәр Россия флагы өчен ни өчен нәкъ менә шушы төсләрне сайлап алынган дигән уртак фикергә килмәгән, ләкин флагның һәр төсе үз мәгънәсе булган, дип санала. Бер версия буенча, Ак Азатлык, зәңгәр - Россияне яклаучы Богородица, Кызыл - державалыкны аңлата. Икенче версия шундый: ак - вөҗданлылыкны һәм чисталыкны, зәңгәр - намуслылыкны һәм тугрылык, ә кызыл - кыюлык, кыюлык һәм киң күңеллелек, шулай ук Ватан өчен салынган кан төсе.

Бүгенге бәйрәм ял көне түгел, әмма бу көнне бөтен ил буенча төрле чаралар, атап әйткәндә тантаналы йөрешләр, акцияләр, яшьләр флешмоблары уза.

Бүген Кама Тамагы районында т. Миңнуллин исемендәге паркта РФ Дәүләт флагы көненә багышланган «Минем Дәүләт флагы» концерты, «Илем һәм Россия флагы тарихы» квесты оештырылды. Үзәк поселок китапханәсе хезмәткәрләре тарафыннан «Мастер.Ок»: «Үз кулларың белән Россия триколоры» мастер-классы. Ә музей хезмәткәрләре Үзәк аллеяда «Чемоданда музее» дип исемләнгән күчмә күргәзмә тәкъдим итте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: