«Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ вәкилләре белән район җирлекләре башлыклары, шәхси ярдәмче хуҗалыклар һәм КФХ башлыклары катнашында очрашу

2019 елның 12 июле, җомга

Бүген, 2019 елның 12 июлендә, Татарстан Республикасы Кама Тамагы муниципаль районы Советының утырышлар залында «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ вәкилләре белән район җирлекләре, шәхси ярдәмче хуҗалыклар һәм КФХ башлыклары катнашында очрашу узды.

Киңәшмәне Татарстан Республикасы Кама Тамагы муниципаль районы Башлыгы Наил Альберт улы Вазыйхов ачып җибәрде, үзенең кереш сүзендә авыл хуҗалыгын үстерү, авыл халкының эшлекле активлыгын арттыру, яшьләрне авылга җәлеп итеп, авыл кешеләренең санын арттыру, КФХ, шәхси ярдәмче хуҗалыкларны формалаштыруда ярдәм итеп, районны үсешесенә китерергә кирәклеген ассызыклады.

Бүгенге көндә авыл территорияләрен үстерүгә юнәлдерелгән федераль һәм төбәк программалары күп.

Алар турында «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ вәкилләре сөйләде: Илнур Рафак улы Хәбибуллин һәм Ренат Рим улы Мамаев.

«Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү компетенцияләре үзәге» ДБУ директоры Илнур Хәбибуллин үзәкнең максатлары һәм бурычлары турында сөйләде. Ул компетенция үзәге авыл хуҗалыгы кооперативларының һәм кече хуҗалык рәвешләренең инфраструктурасын булдыру һәм үстерү буенча оештыру чараларын гамәлгә ашыру, шулай ук дәүләт программаларын гамәлгә ашыруда ярдәм итү мәсьәләләре белән шөгыльләнә, җитештерелә торган авыл хуҗалыгы продукциясен гамәлгә ашыруда ярдәм күрсәтә, дип билгеләп үтте. Беренче чиратта Беренчел анализ үткәрергә (халык арасында анкеталаштыру) кирәк, аннары үсеш өчен әзер карарлар эшләнә.

«Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ директоры урынбасары Мамаев Ренат Рим улы авыл кулланучылар кооперативларына (СПоК), шәхси ярдәмче хуҗалыкларга һәм КФХларга дәүләт ярдәме күрсәтү буенча гамәлдәге чаралар, СПоК керүнең плюслары турында җентекләп сөйләде. Бүген авылда авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативларына ихтыяҗ аеруча зур, шуңа күрә кооператив берләшмәләренә мөмкин кадәр күбрәк халыкны, шәхси крестьян хуҗалыклары һәм шәхси ярдәмче хуҗалыклар хуҗаларын җәлеп итәргә кирәк.

Аннары компетенцияләр үзәге вәкилләре эре мөгезле терлекләр өчен көтүлекләрне оештыру, гамәлдәге программаларга һәм грантларга гариза биргәндә документлар әзерләүдә ярдәм турындагы сорауларга җавап бирделәр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: