Наркотиклар әйләнеше өчен җаваплылык турында белешмәлек

2018 елның 21 сентябре, җомга

Соңгы вакытта наркомания һәм аның нәтиҗәләре турында күп сөйлиләр. Бу бәла Бөтендөнья хәтле булды.

Наркотикларны куллану организмның барлык органнарына һәм системасына зарарлы тәэсир итә, баш мие, бавыр, бөер, йөрәк, репродуктив органнар аеруча зыян күрә. Наркоманның гомер озынлыгы 6-8 ел, аннары, ешрак, бавыр яки йөрәк түзми. Еш кына кешеләр наркотик исереклек халәтендә бәхетсезлек очракларыннан үлә, үз-үзеңә кул салу белән тәмамлана, яки артык дозадан үлә, һәм еш кына наркоман тормышында максат бер - доза алу.

Наркотик чараларның һәм психотроп матдәләрнең законсыз әйләнешенә каршы тору максатларында "наркотик чаралар һәм психотроп матдәләр турында" 08.01.1998 ел, № 3-ФЗ Россия Федерациясе Федераль законы белән аларны куллану Россия Федерациясенең бөтен территориясендә тыелган.

Әмма күпләр наркотик чараларның законсыз әйләнеше өчен илебез законнары белән административ һәм җинаять җаваплылыгы каралуын оныта.

Шулай итеп, административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 6.8 статьясы наркотик чараларның, психотроп матдәләрнең һәм аларның аналогларының законсыз әйләнеше өчен җаваплылыкны күздә тота. Статьяның санкциясе 4 меңнән 5 мең сумга кадәр штраф яки арест салуны күздә тота.

Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексының 6.9 статьясы табиблар билгеләмичә наркотик чаралар яки психотроп матдәләрне законсыз кулланган өчен 4 меңнән 5 мең сумга кадәр штраф яки арест рәвешендә җаваплылык күздә тота.

Россия Федерациясе Җинаять кодексы нигезендә наркотик чараларның законсыз әйләнеше өчен җинаять җаваплылыгы каралган, шул ук вакытта җәза шактый җитди, хәтта иректән мәхрүм итүгә кадәр.

Әйтик, РФ Җинаять Кодексының 228 статьясы нигезендә наркотик чаралар, психотроп матдәләр яки аларның аналоглары, наркотик чаралар яки психотроп матдәләр булган үсемлекләр законсыз сатып алган, саклаган, ташыган, әзерләгән, эшкәрткән өчен зур күләмдә иректән мәхрүм итү рәвешендә өч елга кадәр җәза каралган. Әгәр дә күрсәтелгән эшләр зур яки аеруча зур күләмдә башкарылса, иректән мәхрүм итү срогы 10 һәм 15 елга кадәр тәшкил итәчәк.

Җинаять кодексының 228.1 маддәсе нигезендә наркотик чаралар, психотроп матдәләр яки аларның аналогларын законсыз җитештерү, сату яки яңадан җибәрү, шулай ук наркотик чаралар яки психотроп матдәләр булган үсемлекләрне законсыз сату яки күчерү, яки аларның наркотик чаралар яки психотроп матдәләр булган өлешләрен яки наркотик матдәләр яки психотроп матдәләрне үз эченә алган өлешләрен 4 елдан 20 елга кадәр иректән мәхрүм итү яки гомерлек иректән мәхрүм итүне күздә тота.

Һәркемгә наркотикларның зыяны һәм аларны куллану нәтиҗәләре турында уйланырга, шул исәптән наркотик чараларның законсыз әйләнеше өчен озак вакытка ирекләреннән мәхрүм итү куркынычы турында истә тотарга тәкъдим ителә. Наркоман үз тормышын гына түгел, якыннарының гомерен дә куркыныч астына куя.

Наркотик матдәләр сату урыннары, составында наркотик булган үсемлекләрне үстерү, наркотик матдәләрне таратучы һәм кулланучы затлар турында мәгълүмат булса, хокук саклау органнарына хәбәр итегез, яисә Кама Тамагы районы прокуратурасына түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итегез: Кама Тамагы штп, К. Маркс ур., 1 (Тел. 884377-2-15-73). Ваемсыз булмагыз!

Синең хәбәр кем дә булса тормышын коткара ала…

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: